Codzienna aktualizacja ofert promocyjnych

ALDI

Przeglądaj gazetkę

ALDI to marka, pod którą od 1962 roku działa niemiecka sieć supermarketów założona przez braci Karla i Theo Albrechtów. Jej nazwa pochodzi od dwóch pierwszych liter nazwiska założycieli oraz niemieckiego słowa Diskont.

Historia
Początki (1945-1960)
W 1945 Karl i Theo przejęli mały sklep spożywczy w niemieckim Essen prowadzony wcześniej przez ich matkę. Szybko zaczęli otwierać dyskonty w kolejnych lokalizacjach – w 1950 roku sieć liczyła już trzynaście punktów sprzedaży, zaś dziesięć lat później mogła się już poszczycić 300 sklepami w całych Niemczech. W przeciwieństwie do konkurencji bracia Albrecht zrezygnowali z kosztownych kampanii reklamowych, zamiast tego przyciągając klientów rygorystyczną selekcją produktów.

Konflikt w rodzinie, podział przedsiębiorstwa i początek marki ALDI (1960-1966)
W 1960 bracia Albrecht, nie mogąc rozwiązać konfliktu, rozpoczęli proces podziału swojego przedsiębiorstwa. Theo, który chciał wprowadzić do oferty papierosy, od tej pory stał się wyłącznym właścicielem sklepów w północnej części Niemiec, zaś Karl, który uważał że wyroby tytoniowe przyciągną więcej złodziei, przejął dyskonty w południowych regionach kraju. W tym okresie po raz pierwszy zaczęli też używać marki Aldi, skrótu od Albrecht-Diskont. Do dziś wszystkie sklepy Aldi należą do jednego z dwóch osobnych przedsiębiorstw: Aldi Nord (Północ) lub Aldi Süd (Południe).

Międzynarodowa ekspansja (1967-dziś)
Od 1967 obie sieci zaczęły otwierać dyskonty w innych krajach, podobnie jak w ojczystych Niemczech dzieląc się terytorium – w każdym kraju, gdzie działa sieć Aldi, wszystkimi sklepami zarządza jedno z przedsiębiorstw. Wyjątkiem są Stany Zjednoczone, gdzie Aldi Süd działa pod marką własną, zaś Aldi Nord jest właścicielem sieci supermarketów Trader Joe’s. Obecnie obie firmy posiadają łącznie ponad 11 tysięcy punktów sprzedaży w 20 krajach świata, a ich roczne przychody szacowane są na ponad 90 miliardów euro. Założyciele – Karl i Theo wycofali się z aktywnego zarządzania biznesem w 1993 roku, jednak obie sieci dalej pozostają własnością rodziny Albrechtów.

Aldi w Polsce
Pierwsze supermarkety Aldi (należące do Aldi Nord) pojawiły się w Polsce w 2006 roku, zaś obecnie znajdują się w ponad 100 polskich miejscowościach. Sklepy Aldi są cenione za wysoką jakość produktów, zwłaszcza sprzedawanych pod marką własną, wysoki standard obsługi przez pracowników (według materiałów promocyjnych sieci wynikający z opartej na wartościach założycieli wewnętrznej kultury przedsiębiorstwa) oraz asortyment różniący się od lepiej znanych w Polsce sieci dyskontów. Aktualnie sieć prowadzi w Polsce kampanię pod hasłem “Raz Aldi, zawsze Aldi” mającą zwiększyć lojalność klientów wobec marki.

BLOG

Ostatnio dodano na nasz blog